top of page

Wstęp wolny!

Udział w konferencji nie wymaga rejestracji


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na piątą konferencję w cyklu Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne pt. "Antropologia doświadczenia a zdrowie psychiczne", która odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2016 roku, po raz drugi w Lublinie. Na tej stronie oraz na portalu społecznościowym facebook będziemy stopniowo informować na temat postępów organizacyjnych oraz potwierdzać obecność zaproszonych prelegentów. Z chęcią odpowiemy na pytania oraz wsłuchamy się w Państwa pomysły, prosimy zatem śmiało do nas pisać.

V OSF-P jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu Przyjazny Uniwersytet powstałego dzięki współpracy Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS (Andrzej Kapusta) oraz Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych UMCS (Katarzyna Skalska).

// strona projektu PU // http://www.umcs.pl/pl/przyjazny-uniwersytet,8041.htm //

Pliki do ściągnięcia

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja pokonferencyjna 

Wszystkich Państwa zapraszamy do przedstawienia zaproponowanych treści/tematów w publikacjach pokonferencyjnych w  Filozofii i Nauce oraz w Ethosie. Istnieje również możliwość publikacji w Kulturze i Wartościach http://journals.umcs.pl/kw. Chętnie też skorzystamy z Państwa propozycji publikacji materialów z kolejnych edycji OSF-P.

 

1. Redakcja Filozofii i Nauki http://filozofiainauka.ifispan.waw.pl  zaoferowała możliwość publikacji materiałów (po)konferencyjnych o tematyce antropologicznej i z zakresu filozofii doświadczenia, ucieleśnienia oraz zagadnień interdyscyplinarnych związanych z doświadczeniem i problematyką zdrowia psychicznego. Termin  przesyłania zgłoszeń do 30 listopada, natomiast samych artykułów do końca roku 2016. 

2. Zgłoszenia do Ethosu są zbierane z wyprzedzeniem i obecnie istnieje możliwość publikacji tekstów dotyczących zagadnień wstydu (obecny nabór) i bólu (koniec przyszłego roku) . Proszę o zgłaszanie propozycji do 15 grudnia br.

 

Propozycje tekstów i same teksty proszę przysłać na na adres andrzej-kapusta@tlen.pl.

 

Z wyrazami szacunku,

dr hab. Andrzej Kapusta - przewodniczący Zespołu Organizacyjnego V OSF-P

 


Idea

U podstaw misji OSF-P znajduje się przekonanie, że zagadnienia, którymi zajmuje się psychiatria nie są sprawą rozgrywającą się wyłącznie między lekarzami a pacjentami, ale pociągają konieczność stawiania pytań podstawowych, o to czym jest zdrowie, o kształt społeczeństwa, o naturę człowieka. Domagają się zatem szczególnej troski oraz wielodziedzinowego i niespiesznego namysłu teoretycznego. Dlatego ta inicjatywa została pomyślana jako platforma debaty i wymiany wiedzy, idei oraz doświadczeń między specjalistami z różnych dziedzin, którzy dostrzegają wartość stawiania pytań pozornie naiwnych, którzy dążą do ścisłości akceptując przy tym pluralizm metod, a także gotowi są do ponawiania krytycyzmu wobec odpowiedzi. W szerszym kontekście spotkania konferencyjne mają na celu popularyzację wiedzy na temat zdrowia psychicznego, działania antydyskryminacyjne i antystygmatyzacyjne, sprzyjanie społecznym postawom inkluzywnym oraz korzystnym zmianom w polskiej psychiatrii.

 

Historia

 

Pomysł cyklu Otwartych Seminariów Filozoficzno-Psychiatrycznych wyłonił się w ramach dwuletniego seminarium „Filozoficzne ujęcia doświadczenia” prowadzonego  przez prof. dr hab. Zofię Rosińską na Wydziale Filozofii i Socjologii UW w latach 2011-2013 i kontynuowanego w miejscach prywatnych w roku akademickim 2013-2014. Początkowo spotkania poświęcone były rozważaniom nad doświadczeniem estetycznym, mistycznym, narkotycznym i psychotycznym. Z czasem największego znaczenia nabrała jednak problematyka związana z ostatnim z nich. Jednym z zadań realizowanych przez uczestników spotkań była interpretacja tekstów literackich i poetyckich, których język niejednokrotnie okazuje się bliższy doświadczeniu niż teoretyczny język filozofii. Wielu uczestników spotkań uczestniczyło potem aktywnie w otwartych seminariach.

 

Równolegle w 2013 roku na terenie UMCS pojawiła się inicjatywa zaangażowania filozofów i humanistów w działania o charakterze psychoedukacyjnym i szerzenie wiedzy z zakresu higieny psychicznej. W wyniku współpracy Instytutu Filozofii UMCS oraz Zespołu ds Studentów Niepełnosprawnych UMCS powstał projekt Przyjazny Uniwersytet, którego uczestnicy wzięli udział w organizacji otwartych seminariów.

 

Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne, jak w czasie pierwszej konferencji przypomniała dr Mira Marcinów, nawiązują także do spotkań odbywających się w latach 1865-1872 z inicjatywy Sekcji Chorób Nerwowych, Umysłowych i Medycyny Sądowej Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ówczesne, dziewiętnastowieczne seminarium kontynuowane było tylko przez siedem lat i zakończyło się wraz uznaniem chorób umysłowych za kwestię wyłącznie biologiczną, a zatem niepodatną na refleksję humanistyczną czy filozoficzną. Patrząc na historię taki czas jest niewystarczający, ażeby dokonał się faktyczny postęp idei oraz żeby wypracowane idee z sukcesem wpłynęły na dyskurs zarówno zawodowców, jak i opinii publicznej. Konieczne jest ponawianie dyskusji oraz integracja różnorodnych środowisk związanych z psychiatrią bezpośrednio, jak i sytuujących się na jej obrzeżach.

Trzy koncepcje relacji - Jacek Migasiński
00:00 / 00:00
Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne_partner

Skontaktuj się z nami przez email

filozofiaipsychiatria@gmail.com

warsztatyosfp@gmail.com

albo użyj komunikatora:

Partnerzy specjalni OSF-P:

bottom of page