top of page

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach (grupy 12-14 osobowe), których głównym zadaniem jest uwrażliwienie społeczności akademickiej na problematykę zdrowia psychicznego, samopoznania, relacji społecznych, w tym szczególnie problematyki antydyskryminacyjnej.

Jedna część warsztatów przeznaczona jest wyłącznie dla studentów, a druga wyłącznie dla doktorantów oraz pracowników akademii. Podział ten przyjęliśmy w trosce o  komfort i efektywność pracy wszystkich uczestników. Prosimy o zwrócenie uwagi na to, do której grupy należy warsztat, w którym planują Państwo uczestniczyć.

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Liczba miejsc ograniczona!

Obowiązuje kolejność zgłoszeń!

 

Zapisy na warsztaty pod adresem: zapisy.punkt@poczta.umcs.lublin.pl (lub jak podano w szczegółowym opisie)

 

W tytule maila prosimy o wpisanie nazwy warsztatu oraz swojej afiliacji (student, pracownik, terapeuta, itp.), na który chcą się Państwo zapisać.
 

Warsztaty dla studentów 

Warsztat I

Warsztaty antydyskryminacyjne dla studentów – nowy wizerunek osób po kryzysie zdrowia psychicznego

Termin warsztatów: 29.11.2016 w godzinach 15:00-18:00

Warsztaty powstały w celu przybliżenia problematyki kryzysów zdrowia psychicznego dla urzędów, służby zdrowia, nauczycieli, kleru, mediów. Zakładanym efektem szkolenia jest zmiana wizerunku osób po kryzysach zdrowia psychicznego.

KORZYŚCI:

  1. Oferujemy przede wszystkim usprawnienie kontaktu i umiejętności komunikacyjnych z osobami chorującymi

  2. Podpowiadamy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach

  3. Pokażemy dlaczego nie warto ulegać stereotypom

  4. Uwrażliwiamy na tematykę osób chorych psychicznie

  5. Pokażemy, że osoby chore psychicznie są dyskryminowane i ze często są to osoby z naszego bliskiego otoczenia, a także osoby znane ze świata, polityki i kultury.

 

Informacje o prowadzących:

Edukatorzy to osoby po kryzysie psychicznym, które zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu. Występują na konferencjach dla profesjonalistów i dzielą się swoim doświadczeniem, są obecni w instytucjach podejmujących decyzje na temat opieki psychiatrycznej w Polsce (Sejm, Rada Rozwoju przy Prezydencie Polski). Opiekę merytoryczną nad warsztatami sprawuje dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka oraz Jakub Tercz.

zapisy:   zapisy.punkt@poczta.umcs.lublin.pl

Warsztat II

Bycie-w-świecie: laboratorium uważności i nawiązywania kontaktu

Termin: 01.12.2016 (czwartek)  w godzinach 10:00-16:00

Bycie w świecie to eksperymentalny projekt dla osób zainteresowanych samopoznaniem i samorozwojem oraz praqgnących zdobyć ciekawą wiedzę w miłej i komfortowej atmosferze ćwiczeń i doświadczeń. Laboratorium jest swoistą próbą połączenia doświadczenia humanistycznej psychoterapii z fenomenologiczną praktyką. W trakcie spotkania zostaną zaproponowane ćwiczenia dotyczące nawiązywania kontaktu i doświadczenia uważności. Uczestnik zapozna się z wymiarami bycia-w-świecie obecnymi w tradycji humanistyczno-fenomenologicznej psychoterapii. Szczególną inspiracją dla formuły laboratorium jest twórczość Carla Rogersa i Merleau-Ponty'ego.

Prowadzenie: Agnieszka Brejwo (psycholog, psychoterapeuta, trenerka umiejętności psychologicznych, Instytut Filozofii UW),  Koordynacja i opieka merytoryczna: dr hab. Andrzej Kapusta (Przyjazny Uniwersytet, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS) ,

zapisy:   andrzej.kapusta@poczta.umcs.lublin.pl

Warsztat/szkolenie III

Praktyka komunikacji na dzisiejszym rynku pracy

Termin 02.12.2016, w godzinach 12.00-14.00

Miejsce: sala 130 Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 38.

Warsztaty dotyczą problemów komunikacji w sytuacjach codziennych i uroczystych; w rozmowie z przełożonym, z rówieśnikami, w sytuacjach oficjalnych (na bankiecie, kongresie, festiwalu, itp.).

Prowadzenie dr hab. Halina Rarot: Profesor w Katedrze Metod i Technik Nauczania Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej. Wykłada psychologię i przedmioty humanistyczno-społeczne. Zajmuje się teraz zagadnieniami  kultury i edukacji wizualnej.

zapisy: h.rarot@pollub.pl

*Warsztaty  I i II odbywają się w sali 116 DS B,  Zespołu ds Studentów Niepełnosprawnych, ul. Idziego Radziszewskiego 17

Warsztat III odbędzie się w sala 130 Wydziału Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 38.

 

Warsztaty dla doktorantów i pracowników*

Warsztat I

Logoterapia V.E. Frankla wobec cierpienia człowieka

Termin : 2 grudnia 2016 w godzinach 10:00-14:00

Celem warsztatu jest przybliżenie logoterapii jako sposobu podejścia do ludzkich problemów oraz jako metody terapeutycznej, a także wskazanie możliwości jej zastosowania wobec różnych rodzajów cierpienia psychicznego. Zostaną zaprezentowane geneza i założenia logoterapii oraz wybrane techniki terapeutyczne. Uczestnicy będą mogli podjąć refleksję w duchu logoterapii nad własną postawą wobec cierpienia, zwłaszcza tego, które płynie z konfrontacji z trudami ludzkiej egzystencji.

Informacja o prowadzącym:

dr Piotr Szczukiewicz – psycholog, psychoterapeuta, zajmuje się terapią psychologiczną młodzieży i dorosłych oraz terapią małżeństw w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego w Lublinie, prowadzi praktykę prywatną w ramach Ośrodka „Inigo”, jest wykładowcą w Instytucie Psychologii UMCS w Lublinie oraz w Szkole Psychoterapii Uzależnień CEDR. Autor książek „Rozwój psychospołeczny a tożsamość”, „O pomaganiu i psychoterapeutach”, „Drogi do zdrowia”.

zapisy.punkt@poczta.umcs.lublin.pl

Warsztat II

Warsztaty antydyskryminacyjne dla pracowników – nowy wizerunek osób po kryzysie zdrowia psychicznego

Termin: 30.11.2016 w godzinach 15:00-18:00

Warsztaty powstały w celu przybliżenia problematyki kryzysów zdrowia psychicznego dla urzędów, służby zdrowia, nauczycieli, kleru, mediów. Zakładanym efektem szkolenia jest zmiana wizerunku osób po kryzysach zdrowia psychicznego.

KORZYŚCI:

1. Oferujemy przede wszystkim usprawnienie kontaktu i umiejętności komunikacyjnych z osobami chorującymi

2. Podpowiadamy jak radzić sobie w trudnych sytuacjach

3. Pokażemy dlaczego nie warto ulegać stereotypom

4. Uwrażliwiamy na tematykę osób chorych psychicznie

5. Pokażemy, że osoby chore psychicznie są dyskryminowane i ze często są to osoby z naszego bliskiego otoczenia, a także osoby znane ze świata, polityki i kultury.

Informacje o prowadzących:

Edukatorzy to osoby po kryzysie psychicznym, które zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu. Występują na konferencjach dla profesjonalistów i dzielą się swoim doświadczeniem, są obecni w instytucjach podejmujących decyzje na temat opieki psychiatrycznej w Polsce (Sejm, Rada Rozwoju przy Prezydencie Polski). Opiekę merytoryczną nad warsztatami sprawuje dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka oraz mgr Jakub Tercz.

zapisy.punkt@poczta.umcs.lublin.pl


Warsztat III

Warsztat autoetnografia /psychiatria

Termin: 02.12.2016 w godzinach 16:00-19:00

Autoetnografia to jedna z metod stosowanych w badaniach jakościowych. Polega na używaniu doświadczeń badacza jako materiału, dzięki któremu można przyjrzeć się rzeczywistości społeczno-kulturowej. Mamy tu trzy elementy: systematyczną analizę (grafia), osobiste doświadczenie (auto) oraz doświadczenie kulturowe (etno). Głównym wyzwaniem w autoetnografii jest analityczne połączenie tego co „osobiste” z tym co „społeczne”, a dokładniej użycie siebie do pokazania mechanizmów, które strukturyzują jakiś fragment rzeczywistości. W odróżnieniu od pamiętników czy form artystycznych, autoetnografia jest skrupulatną analizą własnego doświadczenia, pozostającą w ścisłym dialogu z teorią i empirią antropologiczną (autoetnografia analityczna). Dzięki jej wykorzystaniu możemy zgłębić społeczne i materialne uwarunkowania doświadczenia choroby czy niesprawności.

Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę o metodzie i podejmą się eksploracji własnych doświadczeń zgodnie z jej założeniami.

Ogólny zarys warsztatów:

  1. omówienie autoetnografii jako metody badawczej ,

  2. autoetnografia w kontekście historii antropologii jako dyscypliny naukowej (kryzys reprezentacji w latach 80-tych, współczesny ruch w stronę humanizmu skupionemu na emocjach, cielesności, tym, co nieracjonalne),

  3. typy autoetnografii: autoetnografia sugestywna (evocative autoethnography) – EA, autoetnografia analityczna (analytic autoethnography) – AA,

  4. przykłady autoetnografii,

  5. autoetnografia w badaniach dotyczących choroby i zdrowia psychicznego,

  6. aktorzy świata opieki nad zdrowiem psychicznym: pacjent, lekarz […] – charakterystyka świata medycznego, deinstytucjonalizacja, wielość aktorów,

  7. opowieści o zdrowiu - health related stories, opowieści restytucyjne - healing stories (ćwiczenia),

  8. użycie autoetnografii jako narzędzia w procesie budowania „miejsc uzdrowienia” (place of healing) w opiece nad zdrowiem psychicznym – autoetnografia jako metoda upodmiotowienia i interwencji (antropologia stosowana),

  9. autoetnografia jako sposób analizy dyskryminacji rozumianej jako wydarzenie (event-based) lub jako chroniczne doświadczanie dyskryminacji osadzone w codzienności (chronic daily experiences of discrimination),

  10. kwestie relacyjności, etyki, odpowiedzialności; odbiorcy reprezentacji autoetnograficznej; autoetnografia jako akt polityczny,

  11. ćwiczenia z własnego doświadczenia: praca z rysunkiem, ćwiczenia z przedmiotem, gęsty opis doświadczeń, praca nad analizą antropologiczną doświadczenia.

zapisy.punkt@poczta.umcs.lublin.pl

 

Informacje o prowadzących:

dr Anna Witeska-Młynarczyk, mgr Maria Reimann (Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem, Instytut Etnografii i Antropologii Kulturowej Uniwersytet Warszawski)

*Warsztaty dla pracowników odbywają się w sali 116 DS B,  Zespołu ds Studentów Niepełnosprawnych, ul. Idziego Radziszewskiego 17

Trzy koncepcje relacji - Jacek Migasiński
00:00 / 00:00
Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne_partner

Skontaktuj się z nami przez email

filozofiaipsychiatria@gmail.com

warsztatyosfp@gmail.com

albo użyj komunikatora:

Partnerzy specjalni OSF-P:

bottom of page